Site Rengi

TIR parklarına 60 milyon euro bütçe

12.04.2020
131
TIR parklarına 60 milyon euro bütçe

COVID-19 sorununun ortaya çıkması öncesinde, karayolu taşımacılığı sektöründeki sürücü yetersizliği, sektörün temel ve kritik sorunlarından biri olduğunu hatırlatan Erman Ereke, şöyle devam etti:

“Avrupa’daki ilave sürücü ihtiyacının yüzde 20 düzeyindeki olduğu uluslararası raporlara yansıyordu. Mevcut pandemi ve müteakip sınırlama önlemleri, sadece taşımacıları değil aynı zamanda tüm tedarik zincirini ve sonuçta bir bütün olarak toplumu da önemli ölçüde etkiledi. Bugün, sürücü kıtlığının ana nedenlerinden biri de sınırlardaki uzun bekleme süresinin yanı sıra kamyon park yerlerinin eksikliğidir. Bu konu ile ilgili IRU olarak Avrupa Komisyonu nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler sayesinde 60 milyon euroluk bir kaynağın güvenlikli TIR parklarının inşası için ayrılmasını sağladık. Bu kaynak ile birlikte inşa edilecek yeni park alanları ve emniyet ve güvenlik imkânları arttırılacak mevcut park alanları hem sürücülere hem de taşımacı firmalara fayda sağlayacak.”

COVID-19 ile ilgili ülkelerde yaşanan son gelişmeler, alınan önlemler ve bu süreç zarfında IRU olarak yapılan tüm lobi çalışmaları IRU internet sayfasındaki COVID-19 bilgi merkezi üzerinden tüm paydaşlarının dikkatine sunulmakta ve düzenli olarak güncellenmektedir. Yine uluslararası TIR sürücülerinin COVID-19 ile ilgili alması gereken önlemlerde paydaşlarımız olan uluslararası karayolu taşımacılığı sektör temsilcileri ile paylaşılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.